Süt Dişlerinde Pulpal Tedaviler

Süt Dişlerinde Pulpal Tedaviler

Süt dişlerinde pulpal tedaviler, süt dişlerinin içindeki pulpa adı verilen yumuşak doku bölümünün tedavi edilmesini ifade eder. Bu tedaviler genellikle çürük, travma veya diğer nedenlerle pulpanın enfekte veya hasarlı hale gelmesi durumunda uygulanabilir.

-Süt dişlerindeki pulpa enfekte olduğunda veya çürümüş olduğunda, bazen pulpanın bir kısmının çıkarılması gerekebilir. Bu işlem amputasyon olarak adlandırılır. Amputasyon, enfekte pulpanın çıkarılması ve dişin boşaltılan pulpa bölgesinin antiseptik bir maddeyle temizlenmesiyle gerçekleştirilir. Ardından, boşaltılan bölge dolgu materyaliyle doldurulur.

Süt dişlerindeki pulpanın tamamının enfekte olduğu durumlarda kanal tedavisi uygulanabilir. Kanal tedavisi, pulpanın çıkarılması, pulpa boşluğunun temizlenmesi ve sterilize edilmesi, ardından kanalın özel bir dolgu malzemesiyle doldurulması işlemidir. Bu işlem, enfekte pulpayı tedavi etmek ve dişi korumak için yapılır.  

#SütDişleri #PulpalTedaviler #Ampütasyon #KanalTedavisi #ÇocukDişSağlığı #Pulpotomi #DişÇürüğüTedavisi #SütDişiKoruma #SütDişiTedavileri #Pedodonti