Diş Bakımı İçin Genel Anestezi

Kabul edelim, çoğu insan dişçiye gitmekten pek hoşlanmaz. Aslında, yetişkinlerin %75’inde diş fobisi veya diş hekimi korkusu vardır. Diş korkusu olan çocukların sayısını tahmin etmek zor olsa da, birçok yetişkinin korkularını gençlik yıllarında yaşadıkları deneyimlerden öğrendiği görülmektedir. Ayrıca çocuklar diş tedavilerini tamamlamak için korkularıyla yüzleşmekte çok daha zorlanırlar. Sonuç olarak, giderek daha fazla hasta (ve ebeveynler) diş tedavisi için uykuda olmayı talep ediyor.

Çocuk Diş Hekimi Adana

Diş Bakımında Genel Anestezi Nedir?

Genel anestezi, hastanın işlem sırasında hiçbir şey hatırlamadığı veya hissetmediği bir anestezi uzmanı tarafından üretilen bilinç kaybı durumudur. Ayrıca hasta hareketsiz kalır ve hareket etmez. Anestezi uzmanı hastayı sürekli olarak izlemeli ve hasta anesteziden çıkana kadar hastanın güvende kalmasını sağlamalıdır. Bu tür bakımın karmaşıklığı nedeniyle, muayenehanede hasta güvenliğini sağlamak için özel izleme ve acil durum ekipmanı bulunmalıdır. Aslında, diş hekimliği ofisleri genel anestezi sağladığında ek gaz ekipmanı ve alarmlar gerektiren ulusal standartlar vardır.

Genel Anestezi Sırasında Ne Olur?

Ameliyat Öncesi Konsültasyon ve Muayene

Öncelikle hasta ve ailesi ameliyat gününden önce hem diş hekimi hem de anestezi uzmanı ile konsültasyon için görüşmelidir. Bu konsültasyon sırasında diş hekimi tedavinin genel anestezi gerektirip gerektirmediğine karar verecektir. Olursa, anestezi uzmanı hastanın genel anestezi uygun olduğundan emin olacaktır. Konsültasyon sırasında anestezi uzmanı ayrıca anestezinin risklerini ve faydalarını gözden geçirecek, tüm sorularınızı yanıtlayacak ve ameliyat öncesi ve sonrası talimatları gözden geçirecektir. Bu talimatlardan biri, ameliyat randevunuzdan önce yiyip içebileceğiniz son zamandır.

Anestezi için Maske İndüksiyonu

Ameliyat günü anestezi uzmanınız, sağlıklı ve o gün anesteziye hazır olup olmadığınızı tekrar kontrol edecektir. Tüm sorularınız anestezist tarafından cevaplanacaktır.  Genel anestezi daha sonra birkaç yoldan biriyle başlatılabilir. Bir maskeden nefes alarak veya bir enjeksiyonla (bir aşı gibi).

Çocuk Diş Hekimi Adana

Diş İşi İçin Uykuda Olmak

Çocuğunuz diş tedavisi için genel anestezi altındayken uykuda olacaktır. Normal uykudan farklı olarak, diş hekimi tedavilerini tamamlayana kadar rüya görmeyecek ve uyanmayacaktır. Anestezi uzmanı ve destek personeli, uyanma zamanı gelene ve anesteziden çıkana kadar yanınız olacaktır.

Diş Tedavisinde Neden Genel Anestezi Kullanılır?

  • Uygulanacak büyük veya kapsamlı tedaviler
  • Koopere olamayan veya fobik hastalar
  • Otizm gibi özel sağlık bakımı ihtiyacı olan hastalar
  • Koopere olamayan küçük yaştaki çocuklar
  • Sedasyon ve/veya davranış yönetimi ile tedavinin mümkün olmadığı hastalar.